Günümüzde sosyal ağlar internet dünyasının vazgeçilmez unsurudur, bugün herkesin hayatının tam merkezinde olan sosyal medya yalnızca eğlenme veya haber alma maksatlı kullanılmıyor. Sosyal medya ağlarının her birinin kendine has özellikleri bulunur Sosyal ağlar kendi arasında kategorize edilmiş durumda. “Linkedin” de kariyer odaklı ,  iş arayan ve işveren kişilerin kullandığı ve iş hayatı ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı sosyal bir ağdır. Diğer sosyal ağlardan farklı olarak Linkedin’de üye profili, aslında kısa ve özet hâlinde bir CV’den ibarettir. Aralık 2002‘de ABD’de kurulan Linkedin’in web sayfası 5 Mayıs 2003‘te kullanıma açılmıştır. 2006 yılında 20 milyon kez görüntülenen Linkedin, Haziran 2013’te ise 200 farklı ülkeden 200 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcıya ulaşmıştır. Linkedin, aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 20 dilde hizmet vermektedir.      
     Linkedin’e masaüstünden, LinkedIn mobil uygulamasından, mobil web deneyiminden veya LinkedIn Lite Android mobil uygulamasından erişebilirsiniz.
 
     LİNKEDİN NASIL KULLANILIR?
     Linkedin’a üye olmak için ihtiyacınız olan ilk şey diğer sosyal hesaplarda olduğu gibi bir e posta adresidir. www.linkedin.com adresine giriş yaptıktan sonra yeni üye seçeceğini kullanarak üyelik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.                         
     Üye olduktan sonra profil oluşturulur. Profiliniz sizi en iyi şekilde yansıtmalıdır. Platformu tamamen iş hayatınıza uygun olacak şekilde kullanmalı ve özel hayatınıza dair paylaşımlardan kaçınmalısınız.
Linkedin profiliniz herzaman güncel olmalıdır. Ayrıca Linkedin’e üye olduktan sonra kişisel sayfanızda CV’nizde olması gereken bilgileri yazmalısınız. Bunlar; Deneyimleriniz, Eğitim bilgileriniz, Yetenekleriniz, İlgi alanlarınız, Başarılarınız (Sertifika ve projeler) vb.              
   Linkedin hesabı bir sosyal medya platformu gibi kullanabilir. Yani paylaşımda bulunabilir ve “takip etme” yerine “bağlantı kur” özelliğini kullanırsınız.  Kısaca Lınkedin hesabınızla bir makale, fotoğraf, video ya da fikir paylaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızı bağlantılı olduğunuz kişiler görür.